Piston ve Piston Pimi


Yedek Parça Sektörüne Gömlek üreterek hizmet vermeye devam eden Yenmak, takip eden zamanlarda piston üretimi için gerekli yatırımları tamamlayarak piston üretimine de başlamıştır. Halen 10000 m² açık 7000 m² kapalı alanda kendi dökümhanesi ve deneyimli ekibiyle faaliyetlerine devam etmektedir.

Silindir içindeki hareketleriyle zamanların meydana gelmesini sağlayan parçadır. Piston, motorun devinim gücüne etki eden bir silindirdir. Disk şeklindeki piston, motorlu araçlardaki mekanik enerjiyi kimyasal enerjiye çevirmeye yardımcı olur. Bir motorlu sistemde yanma enerjisinin mekanik enerjiye dönüşmesi için krank milinin dönmesi gerekir. İşte krank milini döndürmek için harekete geçen aparat pistondur. Çünkü genişleyen gazla pistonu iter ve bundan sonra da piston koluna bağlı olan krank mili dönmeye başlar.

Piston, motorlu araçlarda krank sistemine bağlı bir aparattır. Pistonun aşınmasını en aza indirgeyerek motorun ömrünü uzatmak mümkündür. Pistonun malzemesi, oval formu bu kullanım süresini destekleyen ipuçlarıdır. Her ne kadar basit bir aparat gibi görünse de ölçümlendirilmesi mühendislik bilgisi isteyen piston, bir motorlu araçtaki en önemli parçalardan biridir.

Bütün bu bilgilere, daha fazlasında ve elde edilen tecrübelere dayanılarak, 60 mm ile 175 mm çap ölçüleri arasında benzinli ve diesel motorlar için üretilen pistonlar, Yenmak markasıyla pazarda yer almaktadır. Her farklı modelde olan motorlar için Yenmak kendi deneyimlerinden faydalanarak, en uygun olan ham madde ve amaca uygun olan piston yapısı kullanılarak pistonlar üretilir.

PİSTONUN YAPISI
Pistonun çevresinde halka şeklinde segmanlar bulunur. Bu segmanlar pistonun silindire oturmasını sağladığı gibi gazların sızmasını ve yağların odaya girmesini engeller.

Gazların yakılması ile pistonun hareket etmesi ise şöyle gerçekleşir: Pistonun üst kısmında, motor üst bloğunda yanma hücresi boşluğu bulunur. Bu bölgeye temiz hava ve yakıt, buji ile ateşlenir. Ateşlendiği için patlayan yakıt da pistonu hareket ettirir.

© All Rights ReservedYenmak